Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velšský kob

11. 2. 2008
Velšský kob - D

> Výška > nesmí být menší než 134 cm, ale zpravidla je mezi 144,2 - 154,5 cm .

> Zbarvení > libovolná barva kromě strakáčů.běžný je vraník, hnědák, ryzák a také izabela, vzácnější jsou plaváci a smetanoví koně. Bělouši jsou vzácní.

> Velšský kob je houževnatý, vytrvalý a po předcích odolný proti chorobám.Je to všestranný rodinný kůň a ač temperamentní, je snadno ovladatelný a skromný.Střediskem chovu koba je Cardiganshire (Wales), kde dosud přežívá venkovský styl života.

> Původ > Vělšký kob, podle plemenné knihy sekce D, je výsledkem křížení velšských horských koní s římskými importy. Ke zlepšení se již v jedenáctném a dvanáctém století užívali španelští koně typu berbera. Tak vznikl Powys kob, obyvklá remonta pro anglickou armádu od dvanáctého století výše - a velšský tažný kůň, středně velký ale velmi silný, dnes již vymřelý typ.

> Moderní koně > Moderní velšský kob ma kořeny ve stádě powys ponyů, k nimž byli přikříženi v osmnáctém a devatenáctém století norfolští cestovní koně (roadsters) a yorkshirští kočářoví koně. Z této směsi vznikli čtyři linie kobů, ovlivněné přísměsí všudypřítomné arabské krve.Přesto velšský kob zůstává dokonalou, pouze větší replikou velšského horského pony.
V minulosti sloužil velšský kob jako tahoun u těžkého dělostřelectva a také u pěchoty. Sloužil také obchodníkům zejména ve velkých městech, například mlékářům a pakařům. Moderní kob vyniká v zápřeži a je také odvážným honebním koněm s velmi jistým chodem.

> Zakladatelští hřebci > Trotting Comet (1840) na podkladu krve velšského tažného koně a norfolského roadstera, True Briton (1830), potomek yorkshirského kočárového koně a proslulého araba Cymro Llwyd (1850) po Crawshay Bailey Arabu z velšské matky a Alonzo the Brave (1866), norfolský roadster.

> Chod > Volný, plný síly. Pohyb předních noh, které se zvedají již od lokte, vychází z plecí.V okamžiku kdy kopyto dopadá na zem, je noha již zase napjatá.

> Spěnky > Povoleno je přiměřené množství hedvábných rousů na spěnkách, ale vlasiny nikdy nesmějí být hrubé nebo tvrdé.

> Hlava > Přitažlivá a kvalitní hlava velšského koba odráží vzhled původních předků.

> Velšský kob se pro svou aktivitu, výkonnost a odvahu ideálně hodí pro vozatajské soutěže. Přikřížením anglického plnokrevníka vzrostla jeho velikost a rychlost. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

obrazky????

(snoopy, 30. 12. 2008 11:51)

a obrazky by nebyly?????