Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lonžování

20. 3. 2006

Co „lonžování“ znamená?


Lonžování je jednou z metod přípravy koně. Neslouží pouze k „vyběhání“ koně, ale je nezbytnou součástí jeho přípravy, zvláště u mladých koní. Provádí se na dlouhé lonži (vodítku), kterou má kůň připevněnou pomocí karabiny na ohlávce. Kůň se pohybuje v tzv. lonžovacím kruhu (koral), kde uprostřed stojí cvičitel, který drží lonž a udává pokyny pro pohyb koně. Dále slouží lonžování k tomu, aby si kůň přivykal na Váš hlas a s ním udávané hlasové povely.

Lonžovací kruh „koral“


Kruh je nejlepším místem pro provádění tohoto druhu výcviku. Bude-li mít zvíře okolo sebe spoustu místa (např. louka), bude vystaveno většímu tlaku pohybovat se volně po prostranství, či vyhazovat, atd… Uzavřením koně se tomu zabrání. Každý kůň se rychleji naučí, než odnauč,í špatným návykům. Proto lonžování je vhodné provádět vždy v uzavřeném kruhu, tzv. koralu. Povrch v lonžovacím kruhu by neměl být tvořen z příliš sypkého materiálu, nejen z důvodu snadného uklouznutí a následného vylekání či zranění zvířete, ale je známo, že dlouhodobý pohyb koně, např. v sypkém písku, neprospívá jeho kloubům a šlachám. Velikost tohoto kruhu by se měla pohybovat od (min.) 13 metrů do (max.) 18 metrů.

Lonž a další nezbytné pomůcky


Ideální délka lonže by měla být okolo délky 10 metrů a 3 cm šířky. Měla by být pevná. Nejlépe z bavlněného či lněného materiálu. Na jednom konci by měla být lonž opatřena pevnou karabinou k přichycení k ohlávce a na druhé straně zakončena smyčkou pro lepší uchycení lonže cvičitelem. Dále je zapotřebí lonžovací ohlávka s obnoskem nebo uzdečka s udidlem. Další nepostradatelnou součástí lonžování je lonžovací bič. Délka by neměla přesahovat 2 metry a měl by být opatřen dostatečně dlouhým šlahounem (delší než samotný bič). Ovšem lonž neslouží k bití koně, ale jako pomůcka k udávání pokynů! Lonžovací bič slouží k pobízení koně k běhu, nahrazuje vlastně svým způsobem nohy jezdce.
Další „výstrojní součástí“ jsou chrániče nohou. Existuje několik druhů chráničů. Používání této pomůcky je velmi důležité, jelikož mladý kůň je přece jenom „mladý kůň“ a skotačení je běžným chováním nejen u koní, ale u mláďat všech zvířat. Bandážování nohou je samozřejmostí a dodává koním v lonžovacím kruhu potřebnou ochranu a oporu.
Šlachovky: slouží především k ochraně šlach na předních končetinách.
Strouhavky: slouží zase k ochraně zadních končetin.
Kamaše: Jedná se o chrániče nohou, které poskytují koni ochranu a zároveň oporu.
Zvony na kopyta: zvony slouží k ochraně kopytních patek a tzv. korunkového okraje. Bývají vyrobeny z gumového materiálu a používají se nejen k ochraně kopyt při výcviku, ale i při skokovém ježdění.
 
Dále můžeme při lonžování používat i tzv. martingal. Je tvořen nákrčníkem, vidlicí s kroužky a podhrudníkem, zakončeným smyčkou, kterou je provlečen podbřišník. Martingal zabraňuje koni, aby zvedal příliš vysoko hlavu a krk nebo aby s ní neustále pohazoval nahoru a dolů.
Podobným „nástrojem“ pro správné držení hlavy koně jako je martingal, je „průvlečná otěž“. Průvlečné otěže slouží k donucení koně snížit hlavu. Tyto otěže se připevňují pod bočnice sedla k podbřišníku nebo jsou vedeny mezi předníma nohama a jsou připevněny k podbřišníku na hrudi koně.
Další pomocnou otěží, používanou při lonžování, je tzv. „vyhazovací otěž“. Tento druh otěže je tvořen nastavitelnými řemeny, které se připevňují do kroužků udidla nebo k obnosku. Druhý konec těchto otěží se připevňuje k podbřišníku. Účel této otěže je stejný jako u martingalu a průvlečné otěže. Slouží ke správnému držení hlavy koně.
Další pomůckou je lonžovací ohlávka s obnoskem. Je to ohlávka se zpevněným nánosníkem, ke kterému jsou připevněny tři kroužky, přičemž je lonž připnuta na přední straně nánosníku. Velikou předností lonžovací ohlávky z obnosníkem je to, že udržíte koně snadněji pod kontrolou než s obyčejnou ohlávkou, jelikož pevný nánosník vyvíjí větší tlak na hlavu koně. Nánosník je vypodložen, aby příliš koně netlačil.
V pozdější fázi výcviku můžeme na lonžovací ohlávku upevnit i udidlo. Kůň si na něj zvykne, aniž by byl na udidlo vyvíjen jakýkoli tlak. Existuje spousta druhů udidel. Liší se od sebe tvarem, šířkou, velikostí a druhem působení, tzv. pákové a bez páky.
Dále je možno při lonžování používat podbřišník, který se používá v prvních fázích výcviku mladého koně. Pozvolna ho tímto svým způsobem přivykáme na sedlo. Upevňuje se v místech, kde má kohoutek. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hmmm

(hhh, 15. 7. 2007 17:46)

je to velmi nepřehledné

Asi...

(Tyna, 4. 7. 2007 8:54)

...ja bych s tebou mozna jela na ten tabor a kolik je tam jeste volnych mist???Prosim napis mi na Blejninka@centrum.cz


Diky Tyna

DOC POJEDE NA KONSKY TABOR

(karolína, 30. 6. 2007 14:48)

Ahojky holky!!!! Schanim nakou holcinu ktera by se mnou jela na jezdecky tabor !! Nerozhoduje kolik ti je,zda umis na koni nebo ne!! Ale hl. vybavou je helma na kone/kolo!!! A pak uz ty normal veci na ktere jste zvykly! Je mi 14 let, jezdim na konich 7 let ale ted jsem si dala 2-rocni pauzu a kone mi velmi chybi a tak jedu na tabor s konmi - 3x jsem tam uz byla a je to tam super!!! Zadna ranní rozcvicka, zadny peskovani...Ale musi se tam dodrzovat pevny rad to je jasne!! Ale je to soukromi tabor a tak tam i vyborne vari!!! A vari tam chlap ale to je tak vyborny verte pze ja tam vzdy priberu a to normal moc nejim jedu tam 11.8. - 17.8.
DALSÍ INFO - e-mail - Baby004@seznam@seznam.cz
- icq - 302-203-973

..........

(anitrian, 7. 5. 2007 15:46)

pripominku k tomu lonzovani.......v propade lonzovani se rika obrisnik.....teda aspon u nas....

hledam kamose...zn.koňák

(anitrian, 7. 5. 2007 15:17)

ahoj je mi 13 a jezdim parkur.......za teplice a hledam nekoho ne pokec o konich a dobryho kamose nebo kamosku...........muj e-mail je anitrian@seznam.cz...a icq453703752.....a mam

ahooooj

(Milča, 17. 3. 2007 21:13)

ahojky chceš se spřátelit???kdyžtak napiš na kikinka0004.seznam.cz ju???
a mam také adresu a to www.pejsarka.estranky.cz
ale moc tam toho zatím nemám
kdyžtak určitě odepiš ju??

...

(Ada, 26. 10. 2006 9:06)

treba;)

jkaů

(Misa, 21. 10. 2006 11:23)

Chceš spřátelit??