Jdi na obsah Jdi na menu
 


Upozornuju predem:slabsi povahy>NEDIVAT
+Nakonci celeho clanku a fotek je misto pro komentare a budu rada kdyz tam neco pisnete;)
Polsko je největším vývozcem koňského masa. 90 % putuje do Itálie, zbytek do Belgie a Francie. Každoročně je z Polska převzato přes 30 000 koní. Zubožená zvířata putují často až 5 dní bez přestávek, bez vody a krmení. A řidiči mají přísně zakázáno je krmit. Proč? Protože konzumenti hl. z Itálie nechtějí "nasáklé maso".

Kůň má při normálních podmínkách velké problémy už při cestě dlouhé 24h. A co teprve 5 dní???!!!!

Koně vozí i přes Českou Republiku. (to jen pro ty, co si stále myslí, že se nás to netýká...)

Chcete pomoct??? Podívej te se na:

www.svobodazvirat.cz

www.viva.org.uk

http://www.pomoczviratum.rogner.cz

http://www.ohz.cz/

Moc vás prosím!!!Jestli máte blog,tohle šiřte dál!

Zamýšlel jsi se někdy nad tím co se s tane s koněm, když je už příliš starý a nemůže běhat?

Nebo jakým postupem se dnes vyrábějí šampony a všechny různé kosmetické doplňky?

Kolik králíků a myší je v laboratořích utrápeno k smrti?

Ne?

Já na to myslím velmi často

Třeba na to jak se testují různé kosmetické přípravky a jiné věci na králících.

Tak například taková náplast.

Jak udělat náplast,aby nedráždila lidskou kůži? Jak to zjistit?

Jednoduše

Vezmete králíka a nalepíte mu na srst náplast

Prudce strhnete

Srst sleze

Máte holou kůži

Na tu nalepíte náplast

Prudce strhnete

Objeví se krvavá rána

Nalepíte náplast

Prudce strhnete ....

Pokračujete dokud nejsou vidět žebra
Pěkné, vidtě? A takhle to chodí ve všech laboratořích. Toto se dělá jen u králíků, protože jako jediní mají stejně citlivou kůži jako člověk.

Ale to není vše

Nyní si vezměte například kočky.

Roztomilé domácí zvířátko, že?

Teď si představte laboratoř

Kočka má svázané nohy aby se nemohla hýbat

Proč na ní nevyzkoušet, jestli nově vyrobený šampon
Neštípe do očí?

Proč by ne, nic vám to nezakazuje

Jednoduše vezmete kočku a nalijete jí tekutinu do očí

Samozřejmě se víčka nejprve upevní aby je zvíře nemohlo zavřít

Pravděpodobnost že kočka oslepne je 100%

Ale to přece nikomu nevadí, že

A to už radši nerozvádím co se stane, když se na zvířeti testuje nový prášek nebo jiné věci, které se musí sníst ...
Je vážně nepříjemné popisovat, co se děje v těle zvířete, které tenhle sajrajt spolklo ...


A teď už jen malý výčet a pár obrázků

Víš, kolik zvířat je denně zabito jen kvůli srsti?

Kolik delfínů je denně chyceno a následně zabito nepozornými rybáři?

A musí k tomu všemu dojít?
Copak se v dnešní době neobejdeme bez kožichů z pravé zvířecí kůže, všemožných kosmetických ptákovinek a jiných věcí? Tyto věci se přece dají získat i jinak. Kožichy se dají vyrobit a kosmetika se dá testovat hormonálně.
Ale je vůbec naděje, že to lidé pochopí?

Jestli budeme takto pokračovat dál, tak za 10 let budou všechny druhy na vymření. Všechny.

Pro jeden blbej kožich!

Bezcitnost? Ano to je fakt!


TYGR je překrásné zvíře! Pro mě je to určitě symbol síly a krásy!
A nejradši bych zabíjela lidi kteří jen tak přijedou do Afriky koupí si třeba jednoho
tygra a pak si ho jdou zastřelit...
Tak to chodí koupí si ho prostě a pak si ho můžou zastřelit...
a je to legální (!) ale pro ty zvířata nespravedlivé!
A tak to nechodí jen s tygry!...i se slony, zebrami, pakoni vlastně se vším...
co cheš můžeš musíš si koupit a pak si to zastřelit!...
A nejenom v Africe...i v Asii...
Toto byla taková malá uvaha!
Já kdybych mohla, všechny lidi kteří zbírají zvířata jako trofeje bych pozabíjela!
ANO POZABÍJELA!
POMALOU SMRTÍ!
Nesnáším takové lidi kterým nezáleží na tom jestli jejich děti uvídí tygra žirafu slona či jakékoliv jiné zvíře jedine v knížce...
Nesnáším bezcitné lidi!


Překrásná zvířata!
A NESNÁŠÍM CELEBRITY KTERÉ NOSÍ PRAVÉ KOŽICHY!
to je příšerné! Nosí na sobě zvíře , zvíře které kdysi žilo...
jedlo, spalo, chodilo, lovilo...
a oni jsou tak bezcitní!

To je příšerné a co vedle tohoto obrázku bylo napsáno?
Toto:" Dámy v kožichu.Znáte krásnější pohled?Já ne! "
To je prostě příšerné!

Neni to takhle lepší?

Nechme oblohu ptákům....

...protože sami ji nezvládáme

Nechme vodu rybám....

...protože sami ji neznáme

Nechme na Zemi místo i zvířatům,protože po jejich boku se nám bude žít lépe.


Na těchto králíčkách byly testovány různé výrobky (kosmetické a spousty jiných). Dnes už nežijí. Těchto několik králíčků je jen malinká část z miliónů a miliónů zvířat, která trpí, trpěla a budou trpět kvůli testování výrobků na zvířatech.


K těmhle obrázkům snad nemusím psat komentáře...

 


.
.kočičí hlava kdyby nekdo nevedel

. 
 


 


 

 


 


 

 


  


 

 

 


  


  


  

 

 


KORIDA

Korida je považována za rovnocenný zápas mezi odvážným torerorem a zuřivým býkem. Ve skutečnosti však v aréně vítězí jen člověk. Krvežíznivý divák se dočkal - býk trpí, krvácí a je zabit.

Slovníček tradičních pojmů

Býčí zápasy se španělsky řeknou corida de torros. Arénní býk se jmenuje toro. Profesionální zápasník se jmenuje torero. To je všeobecný název pro všechny zápasníky. Torerové se dělí na matadory, to jsou ti hlavní, pikadory a banderillery. Celá tato družina cuadrilla čítá dva pikadory a tři banderillery. Býci jsou před těsně zápasem držení v ohradě corral. U nás vžitý termín toreador používají Španělé pouze s významem pejorativním - říkají tak posměšně jihofrancouzským zápasníkům s býky.


Co to je corrida?

Pro Španěly je korida staletou tradicí, rituálem, kultem, uměním a výzvou. Ale dá se ve jménu tradice omluvit brutální zacházení s živým tvorem? Pochopitelně, že ne...

Koridu rozhodně nemůžeme počítat mezi sportovní odvětví, i když sportovních prvků má hodně. Patří mezi ně všechny figury, které dělají toreři s pláštěnkami a potom matador s muletou, obraty, kterých jsou desítky. Každá figura má své jméno - verónica, mariposa, chicuelina, natural, pase de pecho, media verónica a tak dále, jsou jich desítky a často se liší jedna od druhé pouze v drobnostech, jako je například postavení nohou. Korida je "drama" o třech dějstvích, jimž se říká los tres tercios de la lidia - neboli tři třetiny bitvy. Je to celé hra, tragédie pro pobavení krvechtivých lidí. Tragédie o smrti býka.

Přípravy před soubojem

Po celém Španělsku jsou ranče, kde vyrůstají býci pro arénu. Býci žijí na rančích do odby své dospělosti, což jsou čtyři roky. Tříletý býk je pro arénu příliš mladý, pětiletý zas starý a zkušený, takže se těžko zabíjí. Nikdy za tu dobu nevidí pěšího člověka. Vždy jen muže na koni. Prvního pěšáka vidí až v aréně, ve chvíli, kdy do ní vběhne k zápasu.

Před vpuštěním do arény je býk záměrně handicapován, čímž se sníží riziko pro člověka: ostré rohy jsou opilovány, do očí je mu vetřena vazelína (což značně sníží býkovu schopnost orientace), někdy se podávají v potravě sedativa, tím jsou otupeny jeho smysly.... Po vypuštění z boxu, kde byl býk dlouhé hodin uzavřen bez možnosti pohybu a těsně před vypuštěním bit a drážděn, se náhle ocitá na rozlehlém prostranství stadionu, plném neznámých pachů, hluku, při nočních show také oslňujících reflektorů. Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře vydráždit a rozzuřit.

První dějiství

 Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře okouknout, poznat jeho slabé a silné stránky, a hlavně zjistí, kterým rohem útočí. Následuje matador, který předvede několik figur s pláštěnkou, různě se prohíbá, zaujímá sošné postoje a nechá si projíždět roh býka několik centimetrů od stehna.

Po tomto úvodu odejde a na scénu přichází pikador, většinou na koni, který slouží při útocích býka jako "nárazník". Koně někdy na následky zranění, způsobených býčími rohy zemřou, nebo musí být utraceni, proto jsou na koridu vybíráni koně z řad již starých a nevýkonných zvířat. Pikador na býka seshora z koně útočí, postupně mu zabodává do šíje pět osrých kopí. Je to fáze zvyšující napětí obecenstva, která slouží k vysílení býka. Bolest a ztráta krve u býka snižuje pohybuschopnost, znesnadňuje soustředěnost a orientaci.

Do arény vjeli pikadoři. Jejich koně měli žíněnky na bocích a na břiše a okamžitě bylo jasné proč, protože býk si jednoho koně rychle vybral, vrhl se proti němu, zatlačil ho k barreře, nabral na rohy a vyzvedl i s jezdcem. V té chvíli se pikador, který měl na botách ocelové truhlíky, nahnul na stranu a vší silou vbodl své dlouhé kopí do svalového hrbu na býkově šíji. Tenhle svalový hřeben, to je něco, jako jsou lidské hýždě. Rána v těch partiích bolí, ale nic nepoškodí. Hrot kopí je ostatně opatřen kroužkem, takže do býkova těla pronikne jen několik centimetrů. Býk začal krvácet. Po husté černé srsti tekla rudá krev, lidé křičeli a tleskali a zpoza burladera vyběhl jeden z torerů, aby býka odlákal a pikadoři mohli odjet. První třetina, zvaná suerte de varas, zkouška kopím, skončila. Jejím úkolem je býka zbrzdit, unavit, aby nenesl hlavu tak vysoko.

Druhé dějiství

Pikadora vystřídají banderilleros, vyzbrojeni ostnatými banderillami. Zasahují jimi býka do ran od kopí, nebo okolo nich. Zvyšující se bolest v šíji znemožňuje býkovi držet hlavu vzpřímeně. Banderilleros vbodnou tři páry hůlek do býkovy šíje, potrestané zvíře se prý zklidní a zkoncentruje. Ve skutečnosti je to tak, že vyčerpaný býk útočí z posledních sil na okolo pobíhající bandelieros, zmateně reaguje i na každý pohyb v tribunách a zcela otupen naráží do bednění ohraničující arénu.

Chlapíci s baderillami nastupovali jeden po druhém, první s modrými, druhý s červenými a třetí se zelenými hůlkami. Byl to klasický duel - na jedné straně arény stál býk, na druhé banderillero. Býk zaútočil a muž držící v ruce jednu barevnou hůlku se rozběhl přímo proti němu. Vypadalo to strašlivě, poněvadž se zdálo, že býčí roh projede torerovým tělem jako jehla ponožkou. Jenže muž běžel trošku obloukem, asi tak, jako když se rozbíháte ke flopu, a býkova dráha dělala k tomuto oblouku tečnu. Ve chvíli, kdy se střetli, se muž vyhnul smrtícímu rohu, vypjal se na špičky a sounož, s rukama vysoko zdviženýma, vbodl hůlky do býkova svalového hrbu na šíji. Zůstaly tam a diváci pochvalně vykřikli. Banderillero poté pokračoval v běhu a skryl se do burladera. S těmi hůlkami to nebylo vůbec lehké, většinou se zabodnout hůlky nepodařilo. Spadly do prachu, banderillerové to zkoušeli znovu a znovu, diváci bučeli a házeli do arény polštářky.

Třetí dějiství

Jakmile je býk dostatečně oslaben vyčerpávajícím zápasem, ztrátou krve a bolestí, koordinace jeho pohybů prudce klesá. Přichází "hrdina" matador, aby býkovi uštředřil poslední ránu. Zmučenému zvířeti vráží buď krátkou dýku mezi krční obratle, nebo meč, či kopí do srdce. Je to nejnebezpečbější část faeny, kdy matador drží muletu v levé a meč v pravé ruce, stojí proti býkovi metr od jeho rohů a ve chvíli, kdy býk zaútočí, odvede muletou jeho hlavu doprava dolů k písku arény, nakloní se přes jeho pravý roh a vrazí zahnutý meč do místa mezi býčími lopatkami, místa, které je velké asi jako pětikorunová mince. Když se to povede, meč zajede mezi lopatkami a žebry jako nůž máslem až k aortě, přetne ji a býk klesne na zem. Málokterý matador je však natolik zkušený, aby býka usmrtil první ranou. Umírající zvíře, většinou už neschopné pohybu, je pak za nadšeného jásotu publika barbarsky dobíjeno dalšími bodnutími. Při španělské koridě matador na závěr představení uřízně býkovi uši a oháňku a s vítězným gestem je vhodí do rozvášněného obecenstva.

Potom nastoupil Luis de Pauloba. V býkově šíji se pohupovalo několik hůlek a matador předváděl s muletou řady figur, které vázal dohromady, otáčel si černé, zaprášené a krvavé zvíře kolem těla jako šátek, obracel se k němu zády, klekal na kolena a nechával proletět špičku rohu pět centimetrů od svého nosu a diváci řvali blahem. Trvalo to tak asi pět sedm minut. Těsně před zabitím se Luis de Pauloba zastavil u barrery a vzak si od svého mečíře dlouhý a na konci zahnutý meč. Nastávala chvíle, které Španělé říkají okamžik pravdy, nastávala estocada neboli zabití býka mečem.

Luisovi de Paulobovi se manévr nepovedl. Traval desetinu vteřiny, kdy oba, matador i býk, splynuli v jedno zvíře, jakéhosi kentaura, ale meč narazil na kost, prohnul se jako podkova a pak vyletěl pět metrů vysoko. Diváci se smáli a pohrdavě pokřikovali, a de Pauloba, v obličeji celý zpocený, sebral svůj meč a pokusil se zabít býka podruhé. Napodruhé se práce podařila. Zvíře kleslo, de Pauloba zařval, asi ulehčením, diváci vstali a jali se aplaudovat, ve vzduchu, horkém jako u vysoké pece, stál sloup hutného pachu krve, oslepující slunce šílelo a já najednou zjistil, že mám otevřená ústa a křičím.

Závěr

Při zápase je býk zabit, a kdyby náhodou nebyl, kdyby zabil on matadora (což se ve Španělsku stává tak pětkrát ročně), musí být poražen a rozbourán hned poté. To proto, aby se nestalo, že by zvíře zápas přežilo a nastoupilo někdy později k dalšímu. Býk by tím získal nesmírné zkušenosti a torero by ho prakticky nemohl zabít. Ono je těžké býka zabít, i když se boj protáhne třeba jen o deset minut. Tak rychle se býk učí. "Správný" arénní býk je - pokud nedlí ve stádu - neuvěřitelně statečný a útočný a rozběhne se nejen proti člověku, nýbrž třeba i proti tygru nebo lokomotivě. Je velmi mrštný a rychlý.

Jeden takový zápas člověka s býkem netrvá déle než půl hodiny. Celá show však čtyři i více hodin. V sezóně býčích zápasů tak přijde o život během dne několik býků a koní.

Bojkot

Býčí zápasy je nejrozšířenější v těchto zemích - Španělsko, Portugalsko, Mexiko, jih Francie a Itálie. Pravidla, způsob a velikost provedení i obliba koridy veřejností se liší. Je zjištěno, že drtivé procento zahraničních návštěvníků koridy by po prvním shlédnutí býčí zápasy vícekrát nenavštívilo. Snahou ochranářských organizací po celém světě je proto přesvědčovat turisty, aby svou první návštěvu koridy nikdy nevykonali, čímž by její provozování ztratilo ekonomický efekt.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

....

(lizard, 20. 10. 2007 13:01)

svině!!!

hnus

(kačka, 28. 9. 2007 12:55)

já to říkám furt že sou lidi hovada všechno co udělá človék vždycky odnese zvíře

Hnusné,strašné..nesnáším ty lidi

(K*A*T*Y, 28. 9. 2007 8:22)

Jaké by to asi bxlo jim???Copak musí padnou a trpět tolik krásných zvířat kvůlí nějakému blbému pokusu??

fuuuuj

(kate, 14. 9. 2007 23:02)

co to ty ccicinky na te kebulce maji ??

:-( :-( :-( :-(

(Nety, 12. 9. 2007 18:38)

To je vážně hnusný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Myslím,že to dál nemusím kometmtovat!

prajem tym ludom aby sa im to vratilo

(petra, 5. 9. 2007 20:52)

autor ma uplnu pravdu ledia su svien ai ked je to krute priala by som im aby si to vytrpeli to co tie zvierata koli ludskej blbosti

díky žes to sem dala!!!!

(vendy, 5. 9. 2007 16:29)

FFFFFFFFFFFFFFFFFFFUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUJJJJJJJJJJJJJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§chudačci!!to snad neni možnýý!!!!!!!díky že si to sem dala!!!protože někteří nevědí co prožívaj zvířata!!!

Hrůza

(Lucka, 27. 8. 2007 14:09)

Také bych pozabíjela ty lidi vždyť to se nedá nazývat ani lidmi a k čemu jim to vše je???????? K hovnu atd. Ale asi z toho mají dobrý pocit POZABÍJET VŠECHNY DO JEDNOHO NEZASLOUŽÍ SI ŽÍT. UKRUTNÉ BESTIE

Hovada

(Katka, 23. 8. 2007 23:26)

To co dělaj lidi zvířatům to bych udělala já jim aby věděli jakýto je. To ubohý zvířátko ani neví o co jde. Je vystrašený a bolího to. Lidi kteří tohle dělaj jsou fakt.... to slovo ještě nikdo nevymyslel aby vystihlo to co dělaj. Prostě lidi co tohle dělaj jsou KURVY a tečka.

tyrani zvirat

(martina, 21. 8. 2007 17:49)

vy piče jesli toho nenechate tak zavolam policiji vy kurvy zpičene kdybytovam nekdo udelal tak vam nejratši uřezu hlavu vy kurvy užto vi policajti takže as vas najdou tak doufam žetam budete sedet na dosmrti podivejtese na ty hudačky kdyby vym to tyk nekdo udelal tak řvete jak male mimina a styma policajtama sy nedelam srandu vy piče.

CO ONI ZVÍŘATŮM TO JÁ JIM

(merlinka, 17. 8. 2007 13:51)

Ahoj, když jsem to četla málem sem se rozbrečela.Tohle mě přesvědčilo o tom, že lidi jsou SVINĚ.Asi před 2 lety jsem si vytiskla petici proti týrání zvířat, zjistila jsem, že lidi jsou sobečtí zmetci,kterým záleží jen na sobě, nebyli schopní mi dát jedinej podpis.Nedokážu jen tak sedět se založenýma rukama,chci jít na veterinu a něco proty chudáky zvířata udělat.Badávam jako špaček, když vidim ukázky z bíčí arény.Lidem bych udělala to sámí.Nechápu jak se ňáká modelka může chlubit tím,že má kožich z norka.Je to nechutný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

x-(

(Anča, 17. 8. 2007 10:16)

proč to ti lidi dělaj???? copak se jim nezvedá žaludek když vidí živýmu králíkovi vnitřnosti??? tohle je jedna z věcí které jsem nikdy nechápala,nechápu a nikdy nepochopím

dementi!!!!!!!

(pája, 15. 8. 2007 20:57)

tohle je strašně hnusný!!!! lidi který tohle dělaj sou krutý!!!! nemislí na to že to zvíře trpí že ho to hrozně bolí, je mi moc líto těch zvířat!!!!

nesnášim je

(Kristýna, 9. 8. 2007 19:28)

jsou všichni stejný svině až na vyjímky je mi líto že takhle musim o lidech mluvit ale jinak to nejde co oni dělají zvířatům já bych udělala jim.....zvířata jsou bezmocná nemůžou tomu zabránit....lidi kazí celý svět tady TO JEDNOU SKONČÍ HODNĚ ŠPATNĚ....ale s tím asi nic dělat nejde hrozně ráda bych pomohla bezmocným zvířátkům ale nevím jak....i jak zvířata trpí když jdou na jatka HRŮZA!!!!!!!!!!!!!jen pro lidslou sobeckost at si testy dělají na sobě a ne na zvířatech dělají si to pro sebe ty lidi jsou tak hloupý!!!!!!!!ale to neovlivním asi NIKDY!!!!Protože jejich sobeckost je větší než láska....myslí jen na sebe je to moc smutný.....

nenávidím lidi

(Tery, 30. 7. 2007 14:36)

nesnáším lidskou rasu!! všechny vyvraždit!! kdybychom se tu nikdy neobjevili, zvířata by takhle netrpěla!! VŠECHNY LIDI ODPÁLIT ATOMOVKOU!

Lidská nespravedlnost

(Macka, 30. 7. 2007 13:42)

Tak tohle, je lidská nespravedlnost, lidé (vyjebanci) si vybrali na pokusy zvířata, protože ti jedinní nemohou vyjádřit své pocity ani bolest...prostě co mají na očích, lidé to poznají, ale jen ti, kteří žijí s Láskou ke zvířatům...ti, kteří zvířatům ubližují,bych vystavila nejvyšší trest, který by šel..je ale pravda,že s tím nic neuděláme.Petice ?? Nemá to cenu,většina skončí v koši..máš doma zvířátko ?? Výborně,už jsi něco pro ochranu udělal/a ...Lidské porozumění spočívá v mozku, jestliže se člověk rozhodne jít na laboratorníka, je sám blbější než komár..

KRETÉÉÉÉNI!

(lucie a terka, 28. 7. 2007 17:41)

Mi bysme jin nechali udělat to samý co dělaj těm nevyným zvířatům.Nechaly bysme je chcípnout..ať trpěj..MAGOŘI!!!

šmejdi!!!!!!!!!!hnusný vylizaný

(protest girl, 25. 7. 2007 19:13)

to neviděj ten smutek jak brečí!!!nejradši bych napsala nakej dopis a pak to poslala ocháncům zvířat jestli chcete mohli bysme to udělat!! kdyžtak mi napište na meil JulieSemerakova@centrum.cz.a víte co bych jim udělala!! zavřela bych je do malinké klícky asi tak 30 cm dlouhou a tam bych zavřela 2 dospelí chlapy co probáděj tenhle hnus!! pak bych jim dala na víčka něco bay je nemohli zavřít a tam bych ji nalila ruzný šampony!!! a pak mýdlo !! a pak bych jim dala elktrický šoky!přivazal jim hlavu adala do nakeho kola takže by jínemohli dát pryč!!! a začal byc jim strhávat kůži až do kosti !!!pak bych jim oholia hlavu a tam jim propichovala maso atd!!a pak bych je přivázala a rozpárala břícho a a vyrvala jim všchno !! a to bych udělala všem!!!!!!!!!!!a pak ybch náky nacpala do strašně malý klícky a nechala je trpět hladem a žízní dokud by nechcíply!!!!!!!!!!!!!(prominte za ty výrazy ale muselo to bejt!!!!

nebudte lhostejny!

(Sue, 25. 7. 2007 17:59)

www.pomoct.wbs.cz

Fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj!

(Kaťulína, 21. 7. 2007 11:25)

To je vážně hrozný, nejradši bych ty lidi, co testujou na zvířatech zabila nebo utejrala ať taky poznaj, co těm zvířátkám prováděj ještě bych se jim chechtala do očí, schválně, jak by se jim líbilo, kdyby vypadali jako na těhle fotkách!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

následující »